Respekt: Svéráz národního sportu

 Prodej vstupenek podle bydliště by mohl být diskriminací 

Na první pohled to vypadalo jako epizoda z prostředí sportu, klidně by se z˙toho ale mohl stát ukázkový spor o práva spotřebitelů. Vše začalo běžným telefonátem - vůdce brněnských fanoušků Tomáš Kundrát zavolal na hokejový stadion do Mladé Boleslavi, jestli by mu jako obvykle nerezervovali několik set vstupenek. Utkání mezi Boleslaví a Kometou Brno mělo tentokrát nádech výjimečnosti - šlo o rozhodující zápas play off semifinále I. ligy. "Řekli mi, že se nemám vzrušovat, že vše domluvíme ráno. Ráno už ale na internetu visel vzkaz, že je vyprodáno," říká Kundrát.
Šéf fanoušků si nejprve myslel, že jde o nedorozumění. Jenže nešlo. V Brně už ale měli dohodnuté lidi i autobusy, a tak do Boleslavi přece jen čtyři sta hokejových nadšenců vyrazilo. Na místě se pak černá zvěst z internetu nejen potvrdila, ale dostala další nečekaný rozměr. "Prodejci lístků chtěli vidět občanské průkazy, aby si mohli ověřit bydliště. Pokud zjistili, že nejste místní, dovnitř jste se nedostali," říká Kundrát. Jeho slova potvrzuje i Michal Tylšar, který na zápas dorazil v doprovodu manželky: "Ptali jsme se, jestli jsou ještě volné vstupenky. Pořadatel neodpověděl a zeptal se, jestli máme občanky, aby se mohl podívat na naše trvalé bydliště. Nic jsme mu neukázali a šli jsme pryč."
Tylšarovým se nakonec podařilo dostat dovnitř - byli jedněmi ze šťastlivců, jimž někteří domácí příznivci na protest proti chování svého klubu dali vlastní lístky. "Jen jsme si museli sundat klubové šály," dodává Tylšar. Dalších pětadvacet brněnských se do haly dostalo díky svým hráčům, kteří jim poslali své volňásky. "Dovnitř se nás nakonec dostalo asi sedmdesát a zbývajících tři sta lidí fandilo venku," vzpomíná Kundrát. Záběry televizních kamer z haly pak tyto zážitky jen potvrdily: jedna z tribun navzdory velkému zájmu příznivců z Brna zůstala poloprázdná.

Stačí nám ta ostuda

Mužstvo Boleslavi nakonec vyhrálo a postoupilo, funkcionářům týmu se už k aféře s lístky vracet nechce. V oficiálním prohlášení pak tvrdí, že volná místa byla určena majitelům permanentek, kteří nedorazili (dost nelogicky vzhledem k tomu, že šlo o téměř nejdůležitější zápas sezony).
Oslovení experti na ochranu spotřebitelských práv míní, že prodej na občanské průkazy je nepřípustný a šlo by se bránit. "Brněnští fanoušci byli jasně diskriminováni. Mohou se obrátit na obchodní inspekci," říká Ivana Picková ze Sdružení na obranu spotřebitelů. Tomáš Kundrát ale o stížnosti neuvažuje. "Stačí nám medializace, která vyústila pro mladoboleslavské vedení v celostátní ostudu. Věříme, že situace už se nikdy nebude opakovat."
Advokátka Klára Veselá-Samková říká, že brněnským fandům by mohl pomoci i právě připravovaný antidiskriminační zákon, u kterého se česká společnost často ptá, k čemu jej vlastně potřebuje. "Právě pro tyto situace by byl antidiskriminační zákon ideální. A samozřejmě by působil i jako prevence," vysvětluje Samková.
Poslední slovo si vzal Český svaz ledního hokeje, který se má diskriminací příznivců Komety zabývat v polovině dubna.

KATEŘINA ČOPJAKOVÁ 

Advokátní kancelář Klára Samková s.r.o. je pojištěna pro případ odpovědnosti za škodu do výše 50 000 000 Kč ročně.

Kromě tohoto pojištění je každý spolupracující advokát pojištěn na částku 7 500 000 Kč ročně.

Pokud advokát zanedbá svou práci tak, že poškodí zájmy svého klienta, vzniklou škodu uhradí klientovi pojišťovna advokáta.