Vyplatí se vám soudit kvůli jizvě?
30. 11. 1999
Podepsala se na vás náhoda jednou provždy, nebo by měl za vaši vadu někdo tvrdě pykat?
Před třemi lety jsem měla porod císařským řezem. Dítě bohužel leželo tváří k břišní stěně a porodníci nešťastnou náhodou škrábli dceru skalpelem do tváře. Po porodu mě ujistili, že jizva je nepatrná a časem se zahojí. Jenže teď jsou dítěti tři roky a jizva očividně roste s ním. Mám právo požadovat i po třech letech odškodněni, nebo se dcera bude muset smířit s kosmetickou vadou?
- Ivana, Český Krumlov
Naše legislativa je bohužel nejen děravá, ale i hodně zastaralá. Zvláště pokud má vyřešit odškodnění za škodu způsobenou na zdraví. Vyhláška číslo 32/1965 Sb., ve které se píše o vašem problému, prošla už třemi novelizacemi, naposledy v roce 1993, a přesto pro poškozené znamená spíše výsměch než skutečnou náhradu. Ustanovení § 444 občanského zákoníku uvádí, že "...při škodě na zdraví se jednorázově odškodňují bolesti poškozeného a ztížení jeho společenského uplatnění". Co všechno ale může ztížit společenské uplatnění? Menší jizvy do této skupiny podle slov vyhlášky bohužel nepatří. Obávám se, že i kdyby soud vzal zřetel na všechny dívčí slzy nad touto vadou na kráse, nenašel by dostatečný právní podklad k přiznání odškodnění za to, že se společenské uplatnění vaší dcery sníží.
Poněkud lepší situace nastává při odškodnění bolesti poškozeného. Zde by se započítala bolest, kterou dcera utrpěla při zranění, ale i při následující léčbě, například kosmetickým chirurgickým zákrokem. Po tomto zásahu byste se jako matka poškozené mohla domáhat toho, aby vám byly nahrazeny náklady léčení. Abyste však vůbec mohla vznést finanční nároky, musí nejdříve soud rozhodnout o tom, zda škoda na zdraví vznikla ve smyslu ustanovení § 420 občanského zákoníku porušením právní povinnosti. Co to znamená? Prokázat nedbalost lékařů, kteří prováděli operativní porod. Pak se znovu prozkoumá veškerá zdravotní dokumentace, průběh operace bude rekonstruován a budou se zjišťovat nové skutečnosti. Například jak a s jakým výsledkem probíhala vyšetření matky s ohledem na polohu dítěte. Věděli lékaři, že je dítě obráceno tváří k matčině břišní stěně? Věnovali tomu dostatečnou pozornost? Mohli pořezání dítěte zabránit? K zodpovězení těchto otázek bude jistě nutno přizvat soudního znalce z oboru lékařství. A výsledek procesu? I kdyby soud shledal, že lékaři zanedbali svoji povinnost, vyměřil by vaší dceři jen několik tisíc korun. Vaše náklady na právní zastoupení, případně na konzultaci se soudním znalcem by tuto částku určitě převýšily Domnívám se proto, že nejlepší právní rada, kterou vám mohu dát, zní: Ušetřete za právníky. S vadou na kráse své dcery se určitě nesmiřujte, ale čas, který byste musela obětovat obíhání advokátů a soudů, stravte raději se svou dcerou na dobré klinice plastické chirurgie. V Cosmopolitanu jsem sice dosud psala spíš o tom, co se plastickým chirurgům nepovedlo, ale přesto platí, že často umějí skutečné zázraky.
Advokátní kancelář Klára Samková s.r.o. je pojištěna pro případ odpovědnosti za škodu do výše 50 000 000 Kč ročně.
Kromě tohoto pojištění je každý spolupracující advokát pojištěn na částku 7 500 000 Kč ročně.
Pokud advokát zanedbá svou práci tak, že poškodí zájmy svého klienta, vzniklou škodu uhradí klientovi pojišťovna advokáta.