Bydlíte? Buďte ve střehu

Jen málokdo v téhle zemi nemusel nikdy řešit problémy s bydlením. Ve chvíli, kdy konečně získáte vytouženou střechu nad hlavou, by však vaše ostražitost rozhodně neměla polevit.

OTÁZKA: Asi před třemi lety jsme provedli takzvanou trojvýměnu bytů. Nyní si manželka jednoho z účastníků výměny vzpomněla, že s výměnou nesouhlasila, a žádá, aby se výměna zrušila. Co mám dělat?

ODPOVĚĎ: Jestliže dotyčná dáma skutečně nevyjádřila svůj souhlas s výměnou bytů svým notářsky ověřeným podpisem, hrozí reálné nebezpečí, že si všichni zahrajete na "škatule, hejbejte se" a vrátíte věci do původního stavu. Byla totiž společnou nájemkyní bytu a musela tedy dát k výměně souhlas. Jestliže se rozhodne obrátit na soud, pravděpodobně se svým nárokem uspěje. Abych vás "potěšila" ještě víc: Na to, že by vám někdo vrátil různé doplatky, které ne zcela v souladu s právem obvykle výměny bytů provázejí, můžete klidně zapomenout.

Zákony prý jsou jako ostrý nůž, který rozřízne rány, napraví křivdy a zabrání trvalému nepřátelství. Ustanovení §§ 685-716 občanského zákoníku, kterými jsou upraveny vztahy mezi majitelem nemovitosti a nájemcem bytu, připomínají však spíš neandrtálský kyj než lékařský skalpel. Ať jím máchá nad hlavou nájemník, či pronajímatel, jeho údery bývají tupé a pro postiženou stranu mají osudné důsledky. A vzhledem k tomu, že rukojeť' kyje je navíc dlouhým zacházením pěkně ohlazená, často se vysmekne z rukou a potrefí navíc i pokojného pozorovatele konfliktu.

Z úvodního básnického opisu jste zajisté zjistila, že současnou úpravu nájemních vztahů považuji za vysoce nedostatečnou. Právě proto je zapotřebí, abyste v případě jak potíží s nájemníky ve svém domě, tak potíží se svým domácím byla maximálně ve střehu. Protože výklad i pouhých jednatřiceti paragrafů, které upravují nájem bytu, by vydal na několik obsáhlých knih, předkládám vám k upamatování jen několik základních myšlenek, které by vás měly upozornit na největší problémy.

  • Nájemní smlouva k bytu musí mít ze zákona písemnou podobu. Jako majitelka máte povinnost tuto smlouvu s nájemníkem sepsat, jako nájemnice máte právo sepsání nájemní smlouvy vyžadovat. Pokud došlo ke změně majitele domu, je ten nový přesně vázán obsahem nájemních smluv, které měli jednotliví nájemníci uzavřeny s předchozím majitelem. Jedná se o takzvanou univerzální sukcesi, tedy úplný přechod práv a povinností starého vlastníka na nového. Pokud se nový vlastník uzavření nové smlouvy nemá, přestaňte trnout strachy o svůj byt. Jestliže jste měla řádnou nájemní smlouvu s vlastníkem předchozím, jste touto "starou" smlouvou zcela chráněna.
  • Jeden byt může mít ve společném nájmu více osob. Když například zemře původní nájemník, nájemní právo přejde na všechny dospělé osoby, které s ním ve společné domácnosti žily, klidně třeba na všechny dospělé děti a jejich manžele. Úderem hodiny, kdy maminka odejde na věčnost, nastávají nejen obvyklé smutné povinnosti, ale navíc je v tu chvíli zaděláno na nekonečné dohady mezi všemi novopečenými nájemci. Pokud totiž jeden z nich přestane plnit svoje povinnosti vyplývající z nájmu, například platit nájemné, nezbývá ostatním nic jiného než mu poskytnout soukromý překlenovací úvěr a platit i za něj. Majitel nemovitosti totiž vnímá dle práva byt jako celek a vaše vnitřní spory jej vůbec nezajímají. Pokud neplníte celou smlouvu do posledního puntíku, mohou to "odnést" i ti spolunájemníci, kteří jsou zcela vzorní.
  • Sladkým „ano“ před oltářem dáváte svému drahému nejen svoje srdce, ale povyšujete ho i do postavení společného nájemce bytu. Když se šťastně rozvedete, můžete se buď dohodnout, kdo bude výhradním nájemcem bytu, nebo musíte vypudit svého exmanžela za pomoci soudu a žaloby na zrušení společného nájmu bytu a určení jeho výhradního nájemce. Protože soud vám zpravidla určí za povinnost sehnat náhradní byt, nijak si tím výrazně nepomůžete. Navíc nájemní právo k bytu není majetkovou hodnotou, takže je nelze přiřadit k vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů. Kvůli naprostému nedostatku bytů na trhu mohou nad tímto faktem expartneři jen skřípat zuby, a to až do úplného obroušení chrupu.
  • Abyste mohla někoho vypovědět z bytu nebo aby vás někdo směl vypovědět, musí soud vydat rozsudek, že s výpovědí souhlasí. Důvody výpovědi jsou uvedeny v zákonu a jen při splnění podmínek v nich popsaných je možno nájemní vztah ukončit.

 

Advokátní kancelář Klára Samková s.r.o. je pojištěna pro případ odpovědnosti za škodu do výše 50 000 000 Kč ročně.

Kromě tohoto pojištění je každý spolupracující advokát pojištěn na částku 7 500 000 Kč ročně.

Pokud advokát zanedbá svou práci tak, že poškodí zájmy svého klienta, vzniklou škodu uhradí klientovi pojišťovna advokáta.