Ústavní soud

K Ústavnímu soudu míří stížnost proti sčítání lidu

Ústavnímu soudu České republiky v Brně byla ve čtvrtek 17. března doručena prostřednictvím advokátní kanceláře Klára Samková stížnost proti aktuálně probíhajícímu sčítání lidu, domů a bytů. Stěžovatelka paní Klára Burešová z Kunovic se domáhá vydání předběžného opatření, aby Český statistický úřad pozastavil veškeré přípravné práce a domáhá se také vydání nálezu Ústavního soudu, aby se nemusela účastnit sčítání, byl zrušen Zákon č. 296/2009 o sčítání lidu, domů a bytů kvůli rozporu s Listinou základních práv a svobod. Žádá také vydání nálezu, že se Českému statistickému úřadu zakazuje nakládat se získanými daty a na své náklady je povinen je bezpečně zničit. Ústavní soud si zřejmě bude muset pospíšit, protože rozhodným dnem ke sčítání je 26. březen.

Takový jedny narozky…

Náš drazemilovaný blogvedúci nás zavčasu upozornil, že Ústavní soud má narozky, a že bychsme teda jako my, blogeři, taky měli nějakým pugétkem přispět….. Výzva byla určena asi dvaceti z nás, kteřížto máme s právem cosi společného, i bylo očekáváno, že se bude něco díti. Jo. Děla se Morava z Mělníka, tedy děl se Morava z Mělníka, čímž padnul chaos pochopitelně nikoliv do řad české justice, protože ta je, jak známo, zcela antichaotická, leč do pojmů geografických. 

NOVA: Tomáš Baťa má naději získat od českého státu odškodnění

Moderátor
Potomek slavného obuvníka Tomáš Baťa má naději získat od českého státu odškodnění za znárodněný majetek. Jako první to uvedl deník Právo. Ústavní soud spolu s Nejvyšším správním soudem totiž nařídily Ministerstvu financí, které se dosud žádostí odmítalo zabývat, aby o náhradě konečně rozhodlo. Úřad už žádost řeší. Současně ale vzkazuje, že na Baťův majetek se Benešův dekret, na který on se odvolává, nevztahuje.

Záběry KF:
Rostou nové budovy, roste produkce, počet zaměstnanců se zvyšuje. Baťovi se teď v novém státě už nestaví nic v cestě.
 

Ústavní soud: Novinář může tajit informátora

Brno - Scenárista a volný novinář Martin Šmok měl právo zatajit jméno svého informátora, který mu poskytl údaje o dávné vraždě významného představitele OSN Charlese Jordana. Ten byl v roce 1967 zabit za záhadných okolností v Praze.

Ústavní soud zrušil pokutu pro dokumentaristu Šmoka

Americký expert OSN Charles Jordan zmizel ze svého hotelu Esplanade a o tři později se jeho tělo našlo ve Vltavě. Psal se roku 1967. Svět byl rozdělen železnou oponou. Není divu, že nad jeho smrtí se doslova zavřela voda. Tu nedávno rozčeřil svým dokumentem filmař Martin Šmok. Místo toho, aby se vyšetřovatelé vydali po stopě, na kterou je upozornil, dali mu pokutu čtyřicet tisíc korun. neodkryl jim totiž zdroj svých informací. Minulý týden Ústavní soud vynesl průlomový rozsudek. Rozhodl, že dokumentarista byl v právu. Ke kauze se po roce vrátila Andrea Máslová.

Ústavní soud: Novinář může tajit informátora

Brno - Scenárista a volný novinář Martin Šmok měl právo zatajit jméno svého informátora, který mu poskytl údaje o dávné vraždě významného představitele OSN Charlese Jordana. Ten byl v roce 1967 zabit za záhadných okolností v Praze.

Ústavní soud: Novinář nemusí policii vyzradit zdroj informací

Novinář má právo utajit zdroj svých informací - tak zní rozhodnutí Ústavního soudu. Dospěl k němu při posuzování stížnosti nezávislého novináře a scenáristy Martina Šmoka. Ten dostal od policie pokutu ve výši 40 000 korun právě kvůli tomu, že odmítl prozradit jméno svědka v případu vraždy amerického komisaře pro uprchlíky Charlese Jordana z konce 60. let.

Novinář může tajit svůj zdroj

Novinář není povinen policii či soudu sdělit v trestním řízení jméno člověka, který mu podal důležité informace, a může svůj zdroj ponechat v utajení. Toto neplatí pouze ve zvláštním případě, kdy by šlo o veřejný zájem. Tento nález vydal v úterý senát Ústavního soudu v Brně (ÚS), který projednával stížnost Martina Šmoka.

Novinář může chránit svůj zdroj

Roman PISTORIUS, moderátor
--------------------

Novinář má právo chránit svůj zdroj a nemusí ho prozradit ani vyšetřovateli. Takový je verdikt Ústavního soudu, u kterého si stěžoval scénárista Martin Šmok. Vloni totiž dostal čtyřicetitisícovou pokutu, když odmítl prozradit svědka, který mu řekl důležitá fakta o případu nevyjasněné vraždy Američana Charlese Jordana z roku 1967.

Novinář má právo utajit zdroj svých informací

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka
--------------------

Novinář má právo utajit zdroj svých informací. Tak zní dnešní rozhodnutí Ústavního soudu. Dospěl k němu při posuzování stížnosti nezávislého novináře a scénáristy Martina Šmoka. Ten dostal od policie pokutu ve výši čtyřiceti tisíc korun právě kvůli tomu, že odmítl prozradit jméno svědka v případu vraždy amerického komisaře pro uprchlíky Charlese Jordana z konce šedesátých let. Jednání Ústavního soudu sledovala redaktorka Zuzana Kopuletá.

Advokátní kancelář Klára Samková s.r.o. (Legal office Klára Samková, Ltd.) is insured against liability for damages up to CZK 50,000,000 per year.

In addition to this insurance, each cooperating lawyer is insured for CZK 7,500,000 per year.

If an attorney neglects his/her work in such a way as to damage the interests of his/her client, the damage incurred shall be reimbursed to the client by the attorney's insurance company.