podmínečné odnětí svobody

Roční podmínka za konopnou mast

Propagátorka marihuany Libuše Bryndová doplatila na svou otevřenost. Za výrobu konopných mastí, koupelí a čajů, kterými si léčila artritidu a astma, dostala roční podmínku.

Nejvyšší soud v březnu rozhodl, že pěstování konopí pro samoléčitelství není trestné. Rozsudek Okresního soudu v Táboře z minulého týdne však znovu dokazuje, že justice si s využíváním konopí k samoléčbě neví rady. Jedenapadesátiletou Bryndovou (na snímku vlevo) odsoudil za pěstování drog a přikázal jí zabavit všechnu konopnou drť. Mastičky se ženě paradoxně vrátí, protože slouží pouze k léčbě. Soudce zdůvodnil rozsudek tím, že jednání Bryndové, která patnáct let působila jako expertka u Evropské komise, je společensky nebezpečné. Na své zahrádce totiž vypěstovala tolik konopí, že nemohlo sloužit jen k léčbě. Tím se ostatně Bryndová nikdy netajila. Na svých webových stránkách popisuje, jak u ní doma kolují jointy, což se zájmem sleduje i její " kočka hulič". Hned po oznámení rozsudku se Bryndová odvolala ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích. " Chápu obavy soudce, on to i sám naznačil. Kdyby mou klientku osvobodil, nastavil by měřítko a toho by se mohlo začít zneužívat," řekla TÝDNU obhájkyně Klára Veselá- Samková. Jiné rozhodnutí nečeká ani od krajského soudce a počítá se stáním u Nejvyššího soudu. Trestní stíhání Bryndové začalo loni v létě na základě dokumentu s názvem Konopná paní, který o Bryndové natočila a odvysílala Česká televize. 

MF Dnes: "Konopná paní" dostala podmínku

Soud ji potrestal za pěstování a kouření marihuany

Tábor - Když jednapadesátileté překladatelce Libuši Bryndové vloni prohledali táborští policisté dům a zabavili v něm zelené masti z konopí setého, netušila, že za pár měsíců stane před soudem.
Lidová léčitelka si včera za hlasitých poznámek v soudní síni vyslechla rozsudek: dva měsíce vězení, trest podmíněně odložený na rok. Podle táborského okresního soudu porušila zákon tím, že část svých výpěstků usušila a vykouřila.
V soudní síni, kde byla i místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová, to včera vypadalo jako na demonstraci. Lidé si donesli plakáty s odkazem na petici za legalizaci marihuany jako léku. Některé výroky svědků vyvolaly smích. Bryndová se totiž do maléru dostala díky dokumentu nazvanému Konopná paní, který o ní natočila vloni televize.
"Chodil jsem k ní pro mastičku. Pět let si babička léčila bércový vřed, potom se jí po týdnu začal hojit," tvrdil Ladislav Vosika ze Zlukova na Táborsku, kam se Bryndová přestěhovala z Prahy. Žena tvrdí, že konopí pěstovala pro léčebné účely už v Praze a tamní policie jí to tolerovala. Na Táborsku ale narazila.
"Dávala jsem lidem masti na klouby a občas jsem si i zahulila," uvedla žena. Usušené konopí kouřila z vodní dýmky. Léčila si tím astma a proceduru nazývala inhalací. Za rok vyrobila až tři sta litrů masti a zásobovala jí na sto lidí.
Žaloba přitom prokázala Bryndové vypěstování 29 rostlin konopí s obsahem 26 gramů zakázané drogy THC. Podle soudce Martina Prokopa žena nedostala trest za výrobu mastí, ale za kouření marihuany. 

ČT: Trest za pěstování konopí

Moderátor
Táborský soud potrestal ženu, která pěstoval konopí jako lék. Dostala dvouměsíční podmínku. 51lůetá překladatelka Libuše Bryndová, ale říká, že ují konopné masti a drť pomáhaly tlumit astma. Vše jí policisti vzali a s návratem konopných medikamentů počítat nemá.

Autor
Trestní stíhání odstartoval televizní pořad České televize, kde Bryndová vystupoval jako pěstitelka konopí. Říkala, že používá konopné máslo a mast. Drť inhaluje, pomáhá jí při astmatických záchvatech.

Libuše Bryndová:
Udělala jsem si konopné máslo a začal jsem si hop dávat do čaje každý večer.

Autor
Policisté jí po odvysílání navštívili, odvezli si rostliny a obvinili ji ze dvou trestných činů. Dnes Bryndová stanula před soudem.

Pavlína Loudinová, státní zástupkyně:
Kdy neoprávněně vyrobila omamnou látku, čím spáchala uvedeným bodem dva trestné činy.

Autor
Soudce vyslechl svědky, kteří mast od Bryndové zdarma získávali. Při vyhlášení rozsudku se ale přiklonil k obžalobě. Podle něj pěstitelka pochybila. Trest zmírnil, protože jí používala jako lék.

Martin Prokop, soudce:
A odsuzuje se za to k úhrnnému trestu odnětí svobody na 2 měsíce.

Autor
Takový závěr pěstitelka odmítá.

Libuše Bryndová:
Zdravý rozum nezvítězil.

Klára Veselá-Samková, obhájkyně:
Taková ta pětiprstá rostlina, kterou všichni známe, jako konopí, neznamená absolutně automaticky prostě psychotropní látku.

Autor
Jednání sledovali aktivisté, kteří usilují o to, aby poslanci umožnili beztrestně pěstovat a používat konopí k léčbě nemocí.

Dušan Dvořák, zástupce aktivity Konopí je lék:
Je to neskutečná fraška. Kdyby daňový poplatníci věděli, do čeho vlastně tenhle stát investuje.

Autor
K táborskému soudu zamířili i někteří poslanci. ti chtějí takovou změnu zákona prosadit.

Anna Čudová /ČSSD/, poslankyně:
Něco jiného je léčebný účel a něco jiného je potom zneužívání ve velkém.

Dana Kuchtová /SZ/, bývalá ministryně školství:
My bychom velmi přivítali, kdyby se k tzv. omamným drogám přistupovalo diferencovaně.

Autor
Proti rozsudku se přímo v jednací síni pěstitelka konopí odvolala. Celým případem se tedy bude zabývat krajský soud.

Advokátní kancelář Klára Samková s.r.o. (Legal office Klára Samková, Ltd.) is insured against liability for damages up to CZK 50,000,000 per year.

In addition to this insurance, each cooperating lawyer is insured for CZK 7,500,000 per year.

If an attorney neglects his/her work in such a way as to damage the interests of his/her client, the damage incurred shall be reimbursed to the client by the attorney's insurance company.