Ústavní soud: Novinář může tajit informátora
6. 12. 2006
Brno - Scenárista a volný novinář Martin Šmok měl právo zatajit jméno svého informátora, který mu poskytl údaje o dávné vraždě významného představitele OSN Charlese Jordana. Ten byl v roce 1967 zabit za záhadných okolností v Praze.
Šmok o vraždě natočil dokument pro Českou televizi a nově získané informace poskytl policii. Jméno informátora však neprozradil, za což dostal pokutu čtyřicet tisíc korun. Ústavní soud v úterý v průlomovém rozhodnutí pokutu zrušil.
„Sám stěžovatel dobrovolně kontaktoval policii a sdělil jí své poznatky. Uvedl podrobnosti od zdroje. Ty byly dostatečné k tomu, aby se policie pokusila zdroj identifikovat, aniž by novinář musel porušit svůj slib,“ řekl soudce zpravodaj Vojen Güttler. Šmok totiž informátorovi musel zaručit anonymitu a svůj slib odmítl porušit i přes naléhání policistů. Tvrdil, že jiný postup by byl neprofesionální a ohrožoval by jeho práci.
„Jsem spokojená. Škoda, že se soud nezabýval dalšími aspekty,“ řekla novinářům Šmokova advokátka Klára Veselá-Samková. Novinář si totiž u Ústavního soudu stěžoval například také na to, že mu policisté nedali kopii protokolu, který s ním sepsali.
Advokátní kancelář Klára Samková s.r.o. (Legal office Klára Samková, Ltd.) is insured against liability for damages up to CZK 50,000,000 per year.
In addition to this insurance, each cooperating lawyer is insured for CZK 7,500,000 per year.
If an attorney neglects his/her work in such a way as to damage the interests of his/her client, the damage incurred shall be reimbursed to the client by the attorney's insurance company.